Milline Sony ribakõlar koju valida?

Lihtsaim ja kiireim viis teleri heli paremaks muuta on võtta kasutusele ribakõlar. Pakkumisi on palju ja ka Sony valikust leiab nii odava otsa kui premium-klassi mudeleid. Kuidas endale just see õige leida?

Mis see ribakõlar on?

Ribakõlar erineb klassikalisest kõlarist peamiselt oma kuju poolest. Kuna eelkõige on see mõeldud teleri ette paigutamiseks, on see tavaliselt piklik ja lame, et selle ette ära mahtuda. Olenevalt mudelist on kõlari sisse paigutatud hulk kõlarielemente, et kõik helid, nii kõrged, keskmised kui madalad, selgelt kostaksid. Paljude mudelite puhul saab, muuseas, komplekti täiendada ka lisakõlaritega.

Sony HT-A7000 ribakõlar seestpoolt

Kõigil ribakõlaritel on helisignaali edastamiseks telerist HDMI või optiline ühendus. Tänapäevastel mudelitel on ka juhtmevaba ühendus väliste seadmete ning lisakõlarite ühendamiseks ning mõnel juhul ka muid võimalusi – kõrvaklappide pesa ja võimalus näiteks USB-seadmeid ühendada.

Mida Sony valikust leiab?

Kõige soodsama Sony ribakõlari saab kätte keskmiselt 150 euroga. Selle raha eest on olemas HDMI Arc ning Bluetooth 5.0 ühendused, korpusesse on ära mahutatud ka bassielement.

HT-SF150 mudelis ja teistes Sony ribakõlarites on kasutusel spetsiaalselt esikõlaritele mõeldud digitaalse helivälja töötlemise tehnoloogia S-Force Pro, mis suunab heli teleri ees istujateni mõlemalt poolt.

Sama lahendus on olemas ka HT-S400 ribakõlaris, kuid siin on komplekti lisatud veel eraldi bassikõlar. Suurem korpus aitab madalaid helisid paremini esile tuua ning muudab need sügavamaks.

HT-S2000 kõlarist leiab veelgi rohkem heliparandustehnoloogiaid, mis aitavad luua filmilikumat ruumilist heli. Tänu kvaliteetsele keskkõlarile on dialoogid selged ning kaks eraldi bassielementi toovad kõik madalad helid paremini esile. Kuna tegu on 3.1 komplektiga, saab soovi korral juurde lisada eraldi bassikõlari ning kaks tagakõlarit – siis on ruumiline heli veel ruumilisem.

Sony HT-SF150

HT-A3000 lisab juurde ka 360-kraadise helivälja võimekuse. Kui soetada ribakõlarile juurde veel eraldi tagumiste kõlarite paar, siis saab helidega täidetud kogu ruum, luues tunde, justkui viibiksid ise filmi sees.

Kui aga otsid parimatest parimat kõlarit, milles kasutusel Sony uusimad akustilised ja signaalitöötlustehnoloogiad, siis võta HT-A7000 mudel. Sel What Hi-Fi? digiportaali poolt 2023. aasta parima toote tiitliga pärjatud mudelil on juba eespool mainitud ribakõlaritelt tuttavad 360-kraadise helivälja funktsioon, Dolby Atmos ja DTS:X tugi. Lisaks külgedelt vaatajani kanduvale helile jõuab see tänu Vertical Surround Engine tehnoloogiale ka ülevalt. Selleks on kõlari korpuses spetsiaalsed üles suunatud elemendid.

Lisaks ribakõlaritele pakub Sony võimalust kodust komplekti ka täiendada. Selle jaoks on olemas mitut erinevat tüüpi juhtmevabasid kõlarikomplekte ning eraldiseisvaid bassielemente. Kogu valikuga tutvumiseks külasta Sony Centeri salonge või vaata ringi e-poes.