Miks eelistada teleri valikul OLED-tehnoloogiat?

Esimest OLED-telerit tutvustati maailmale 2007. aastal ja selleks oli Sony XEL-1 mudel. Kui alguses oli tegemist väga kalli ja tavakasutajatele pigem püüdmatu tehnoloogiaga, siis aja jooksul on selliste telerite hinnad mõistlikule tasemele jõudnud ning kõik soovijad saavad seda endale lubada. Mis teeb aga OLED-tehnoloogia teistest paremaks?

Mis on OLED?

Klassikalise LCD puhul kasutatakse vedelkristallil baseeruvaid piksleid, mille taha on paigutatud valgusallikas ekraanil kujutise loomiseks. OLED-tehnoloogia puhul eraldi valgusallikat tarvis pole, sest iga piksel suudab ka ise valgust kiirata. Tänu sellele lülituvad need pikslid, mis parajasti töös pole, täielikult välja, mis omakorda tähendab, et must toon on ekraanil täiesti must ja nii paraneb ka värvide kvaliteet ning kontrastsus.

Tänu eraldiseisvatele ja valgustuvatele pikslitele on OLED-paneelid ka säästlikumad, kuna pikslid, mis parajasti töös pole, ei kuluta energiat. Siin sõltub muidugi palju sellest, kui kõrget heledustaset kasutada: kõrge heleduse juures tarbivad töös olevad pikslid rohkem energiat, mis võib kokkuvõttes olla hoopis energiakulukam.

Kas OLED on parem kui teised tehnoloogiad?

Lisaks sügavmustadele toonidele on OLED-ekraani teiseks suureks eeliseks väga teravad vaatenurgad. Samuti ei ole värvid küljelt vaadates moonutatud, nagu LCD-ekraanide puhul juhtuda võib.

OLED-i plussiks on ka väga kiire reaktsiooniaeg, mis sobib hästi mänguritele. Kui klassikalisel LCD-ekraanil võib pikslite värvimuutus aega võtta kuni 3,5 millisekundit, siis OLED-tehnoloogia puhul on see hetkeline – keskeltläbi 0,2 millisekundit.

Kelle silmis loeb aga õhuke välimus, see peaks samuti just OLED-telerite poole vaatama. Tänu sellele tehnoloogiale on võimalik teha kõigest 2-3 mm paksuseid paneele, kuna eraldi valgusallikat pikslite taha pole tarvis. Õhuke ekraan mõjub väga efektsena, kuid üldjuhul on protsessori, kõlarite ja teiste komponentide jaoks vaja teleri tagumisele küljele siiski eraldi korpust.

Kuid ka OLED-ekraanid pole veatud. Nende puhul on kõige suurem mure sisepõlemisoht, mis tekitab paneelile laike, mida pole võimalik eemaldada. Juhtub see siis, kui paneelis olevad dioodid on pidevalt töös ning suure koormuse tõttu lakkavad ühel hetkel lihtsalt toimimast.

Küll aga on OLED-ekraanide töökindlus ka selles osas aja jooksul oluliselt tõusnud ning nii palju edasi arenenud, et see oht on reaalsuses minimaalne.  

Varasemalt oli OLED telerite kitsaskohaks ka hind, nüüdseks on seegi mure leevenenud. Tootmine on läinud soodsamaks ning OLED-telerite hinnad muutunud konkurentsivõimelisemaks. Sony valikust leiab hulga OLED-telereid, erinevas suuruses ning hinnaklassis. Nende kõigiga saad lähemalt tutvuda Sony Centeri poodides või e-poes.